ЕЛЕКТОРАЛЬНІ РЕЗУЛЬТАТИ ПРАВОРАДИКАЛЬНИХ ПАРТІЙ НА ВИБОРАХ ДО ЄВРОПЕЙСЬКОГО ПАРЛАМЕНТУ 6-9 ЧЕРВНЯ 2024 РОКУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2312-1815/2024-19-16

Ключові слова:

Європейський Союз, Європейський парламент, вибори, загальноєвропейські партії, праворадикальні партії, мейнстримні партії.

Анотація

Охарактеризовано результати виборів до Європейського парламенту Х скликання, які відбулися 6–9 червня 2024 року. Зазначено, що ці вибори характеризувалися найвищою явкою за всю історію проведення виборів до Європарламенту. Визначено такі потужні стимули до участі у виборах: 1) наростаюче відчуття страху й невизначеності перед непередбачуваними кризами (економічною, міграційною, кліматичною); 2) занепокоєння з приводу розгортання повномасштабного військового конфлікту у Європі, пов’язаного з російсько-українською війною; 3) геополітичні зміни, які торкнулися і європейців; 4) зростання впливу праворадикальних, євроскептичних партій, деякі з яких відкрито підтримують імперську путінську політику – «Альтернатива для Німеччини» (AfD), польська «Конфедерація Свободи та Незалежності» (KWN), «Австрійська партія свободи» (FPÖ); 5) стурбованість щодо збереження єврозони (єдиного європейського простору); 6) специфічні національні чинники та інше. Підкреслено, що за результатами виборів у Європейському парламенті було сформовано 8 фракцій. Якщо розглядати структуру Європарламенту по шкалі «ліві – праві», то вона виглядає наступним чином: «Ліві в Європейському парламенті» (The Left), Прогресивний альянс соціалістів і демократів (S&D), Зелені – Європейський вільний альянс (Greens/EFA), «Оновлення Європи» (Renew Europe), Європейська народна партія (EPP), Європейські консерватори та реформісти (ECR), Патріоти за Європу (PfE), «Європа суверенних націй» (ESN). З них чотири проєвропейські: 1) Європейська народна партія, 2) Прогресивний альянс соціалістів і демократів, 3) «Оновлення Європи», 4) «Зелені – Європейський вільний альянс» (454 депутати) і чотири євроскептичні: 1) «Європейські консерватори та реформісти», 2) «Ліві», 3) «Патріоти за Європу», 4) «Європа суверенних націй» (233 депутати). Акцентовано, що європейські вибори дещо змінили партійний ландшафт Європейського Союзу, при чому в деяких країнах їхні результати називають «політичним землетрусом» (наприклад, у Франції, Бельгії, Німеччині). У порівнянні з попередніми виборами до Європарламенту 2019 р. покращили свої результати Європейська народна партія, праворадикальні партії («Ідентичність і демократія», «Європейські консерватори та реформісти»), натомість погіршили – європейські «зелені» (фракція «Зелені – Європейський вільний альянс») і ліберальні партії (фракція «Оновлення Європи»). Зроблено висновок, що мейнстримні право- (ЄНП) та лівоцентристи (ПАСД) залишаються і надалі найбільшими фракціями Європарламенту, основою депутатської більшості, що свідчить про незмінність курсу на розвиток демократії, захист індивідуальних і колективних свобод у Європей- ському Союзі.

Посилання

Агафонова Г. Теоретичні засади дослідження європартій. Політологічні записки. 2013. № 2. С. 87–95.

Караман К. Євроскептицизм в програмних документах радикальних парламентських партій країн Європейського Союзу : дис. на здобуття наукового ступеня PhD зі спеціальності 052 Політологія / Маріупольський державний університет. Київ, 2023. 234 с.

Копинець Ю. Вплив сучасних тенденцій розвитку партійних систем країн Європейського Союзу на еволюцію і функціонування партійної системи України : дис. … к. політ. наук 23.00.02 / Ужгородський національний університет. Львів, 2021. 269 с.

Остапець Ю., Петрінко В. Праворадикальні партії Європейського Союзу: генеза, ідеологічні маркери, електоральні результати. Політичні інститути та процеси у країнах Центральної і Східної Європи наприкінці ХХ – на початку ХХІ століть : колективна монографія / за заг. ред. : Юрія Остапця і Маріана Токаря ; Каф. політ. і держупр. ; Ужгород. нац. ун-тет. Ужгород : Поліграфцентр «Ліра»,

С. 329–355.

Остапець Ю., Мартинкович М. Характеристика партійного ландшафту країн Європейського Союзу за результатами парламентських виборів 2022 року. Регіональні студії. 2023. № 33. С. 82–93.

Тужанський Д. Провал чи перемога В. Орбана? Три висновки про результати виборів в Угорщині. Європейська правда. 2024. 11 червня. URL: https://www.eurointegration.com.ua/articles/2024/06/11/7187868/ (дата звернення 16.06.2024).

Elections 2019: results and analysis. URL: https://researchbriefings.files.parliament.uk/documents/CBP-8600/CBP-8600.pdf (дата звернення 16.06.2024).

National results This section of the website is dedicated to the election results in all Member States (2024). URL: https://results.elections.europa.eu/en/national-results-overview/ (дата звернення 18.07.2024).

The European Elections Monitor. URL: https://www.robert-schuman.eu/en (дата звернення 18.07.2024).

European elections. URL: https://elections.europa.eu/en (дата звернення 23.07.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-06