ІНФОРМАЦІЙНА ВІЙНА РОСІЇ ПРОТИ УКРАЇНИ: ДИНАМІКА ВПЛИВУ НА СУСПІЛЬНУ СВІДОМІСТЬ І ВИКЛИКИ ДЛЯ НАЦІОНАЛЬНОГО СТАНОВЛЕННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2312-1815/2024-1-3

Ключові слова:

інформаційна безпека, суспільна свідомість, інформаційна грамотність, протидія пропаганді, дезінформація і маніпуляція, громадянське суспільство

Анотація

Проблема російської інформаційної агресії є дуже актуальною для України, особливо в умовах війни, яку Росія веде проти нашої держави з 2014 року. Російська пропаганда має на меті підривати суверенітет, територіальну цілісність, демократичні цінності та національну ідентичність України, а також розбивати єдність і солідарність українського суспільства. Російська інформаційна агресія також створює загрозу для європейської безпеки та міжнародного правопорядку, оскільки вона спрямована на руйнування довіри, співпраці й партнерства між Україною та її західними союзниками. Досліджено вплив російської інформаційної війни на суспільну свідомість українців, а також охарактеризовано фактори, які визначають їхню стійкість або вразливість до російської пропаганди. У статті використовуються дані соціологічних опитувань, які показують, як змінювалися патріотичні настрої, довіра до ЗМІ, ставлення до Росії та її політики. Розглянуто, які заходи можуть бути вжиті для підвищення рівня інформаційної грамотності та критичного мислення громадян України. Розглядається проблема у визначенні й аналізі впливу російської інформаційної агресії на суспільну свідомість українців, а також у розробці рекомендацій щодо підвищення рівня інформаційної безпеки, стійкості та резильєнтності України. Ця проблема є актуальною, складною, багатогранною та недостатньо дослідженою. Ця стаття має на меті заповнити прогалину, використовуючи теоретичні, емпіричні та практичні методи дослідження. Результати цього дослідження можуть бути корисними в подальших дослідженнях із цієї проблематики, може використовуватися як методологічна база подальшого опрацювання проблем інформаційної безпеки, а також у навчальному процесі. Ці матеріали також можуть бути корисні для підвищення рівня інформаційної грамотності та критичного мислення громадян України, а також для формування патріотичних, демократичних і європейських цінностей.

Посилання

Божко В. Особливості та уроки гібридної війни Росії проти України. Національний університет «Києво-Могилянська академія». 2020. С. 1–15.

Борисенко О. Інформаційна війна проти України: сутність, особливості, наслідки. Вісник Національної академії оборони України, вип. 2 (53), 2017. С. 5–13.

Воробець Н. Р. Інституційні особливості формування та функціонування інформаційної безпеки в Україні: аналіз та перспективи розвитку. Регіональні студії, 2023 (34), с. 75–81.

Додонова Р. О. Гібридна війна: in verbo et in praxi : монографія / Донецький національний університет імені Василя Стуса / під. заг. ред. проф. Р. О. Додонова. – Вінниця : ТОВ «Нілан-ЛТД», 2017. 412 с.

Кирильчук Є. О. Інформаційна війна як дієвий феномен протистояння в суспільно-політичній боротьбі. Наукові праці МАУП 2013, вип. 4 (39), 2013. С. 58–61.

Маланчук Л. О. Посилення стійкості інформаційного суверенітету України в сучасних умовах. Стратегія і тактика державного управління: збірник наукових праць, вип. 1–2. 2017. С. 17–20.

Нофенко А. Особливості дискурсу політичної пропаганди в умовах інформаційно-психологічної війни. Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії: збірник наукових праць, вип. 2 (6), 2019. С. 68–77.

Почепцов Г. Г. Смислові та інформаційні війни. Інформаційне суспільство, вип. 18, 2013. С. 21–27.

Результати соціологічного опитування. Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва із соціологічною службою Центру Разумкова з 5 по 12 серпня 2022 року. https://dif.org.ua/article/yak-transformuetsya-stavlennya-ukraintsiv-do-dekomunizatsii-upts-mp-ta-natsionalizmu-pid-chas-viyni-zrosieyu?fbclid=IwAR3BAFLGcWGOz-Ivp3TRANTcNk-loGhwIjz3iJXjQ2lMXFDUQQuf1nrK9B4 (дата звернення: 13.10.2022).

Романюк В., Чуранова О. Україна в інформаційному просторі Росії та Білорусії: основні наративи. Інститут масової інформації. https://cutt.ly/sVcQ3sf (дата звернення: 22.09.2022).

Шевчук С. Інформаційна свідомість як фактор протидії інформаційній війні. Вісник Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна. Серія «Питання політології», вип. 30, 2018. С. 87–94.

Як війна змінила суспільну свідомість українців: соціологічні дослідження. Національний інститут стратегічних досліджень (2022). https://niss.gov.ua/news/komentari-ekspertiv/yak-viyna-zminylasuspilnu-svidomist-ukrayintsiv-sotsiolohichni (дата звернення: 2022).

Seib P. Information at War: Journalism, Disinformation, and Modern Warfare. Wiley. 2021.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-22