ЯК ОБ’ЄДНАТИ УКРАЇНСЬКЕ ПРАВОСЛАВ’Я?

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2312-1815/2024-18-24

Ключові слова:

ПЦУ, УПЦ, церква, держава, єдність, православ’я, Томос, автокефалія, екуменічний рух, міжконфесійні відносини, релігійна безпека

Анотація

Духовна незалежність є ключовою ознакою незалежності новітньої Української держави, суверенітет і територіальна цілісність якої зазнає смертельної загрози в умовах збройної агресії Російської Федерації. Зміцнення православ’я в Україні, сприяння відкритому діалогу між церквами – пріоритети державної політики у сфері міжконфесійних відносин, дослідження яких є актуальним, має важливе наукове і практичне значення. Метою статті є аналіз становлення й розвитку основних православних церков України, проблеми та перспективи об’єднавчих процесів в українському православ’ї, роль державних і релігійних інституцій у цьому процесі. Акцентується на важливій ролі церкви в житті суспільства та країни, на тяглість екуменічного руху в українській історії. Розкривається роль і участь державних інститутів у єднанні православних церков в Україні. Виокремлені й охарактеризовані ймовірні основні кроки, за допомогою яких можна подолати розкол серед православних. Досліджено, що діяльність ПЦУ й УПЦ, їх вплив на суспільство, їхня політика залежить від центру звідки керується відповідна організація. Зроблено передбачення, що потрібно робити кожній із сторін для побудови помісної церкви України і скільки часу може зайняти цей процес. Створення помісної церкви – це створення єдиного світогляду, це означає мати український дух і патріотичну позицію працювати на ідею. Перехід до ПЦУ не має бути насильницьким чи одномоментним – потрібні різні підходи для мирного співіснування церков, і істотна роль в цьому процесі належить державі. Для створення єдиної церкви в Україні важливо, щоб держава підтримувала цей процес і забезпечувала релігійну безпеку та духовну незалежність. Отже, питання об’єднання церков і створення єдиної помісної церкви залишається складним і потребує не лише підтримки з боку суспільства та держави, але й рішучих дій від церковного керівництва.

Посилання

Володимир Зеленський провів телефонну розмову зі Вселенським Патріархом Варфоломієм. Президент України. Офіц. інтернет-представництво [21.08.2024]. URL: https://www.president.gov.ua/news/ volodimir-zelenskij-proviv-telefonnu-rozmovu-zi-vselenskim-p-92729 (дата звернення 22.08.2024).

Хрещення Русі-України Володимиром Святим і його образ у Софії Київській. URL: https://st-sophia.org.ua/uk (дата звернення 22.08.2024).

Православна церква України: шлях крізь віки. URL: https://www. pomisna.info/uk/tserkva/istoriya (дата звернення 22.08.2024).

Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій. URL: https://vrciro. org.ua/ua/council/info (дата звернення 22.08.2024).

Патріарх Варфоломій у Києві. Чому це важливо для України і як протидіє РПЦ. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/features-58290420 (дата звернення 22.08.2024).

Об’єднавчий собор Української церкви: як все відбувалося. URL: https:// www.bbc.com/ukrainian/features-46583417 (дата звернення 22.08.2024).

Рада ухвалила закон про заборону релігійних організацій, пов’язаних із РФ. URL: https://www.pravda.com.ua/news/2024/08/20/7471107/ (дата звернення 22.08.2024).

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-10-24