МЕТОДОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ ДЕФІНІЦІЇ ТЕРМІНІВ «КІБЕРБЕЗПЕКА» І «КІБЕРЗАГРОЗА»
DOI:
https://doi.org/10.32782/2312-1815/2025-20-23Ключові слова:
кібербезпека, кіберпростір, кібератака, кіберзагроза, інформаційні системиАнотація
Протягом останніх десятиліть кардинально змінилися способи і методи гарантування національної та міжнародної безпеки. Розвиток комп’ютерних технологій спричинив перенесення суперництва в кібернетичну галузь чи домен. Кібербезпека пронизує всі сфери діяльності держав і суспільств, стає одним із найважливіших елементів. Інформаційно розвинені держави формують стратегії протистояння в кіберсфері, яка у близькому майбутньому визначатиме форми і зміст міжнародного суперництва та конфліктів. Незважаючи на часте вживання термінів «кібербезпека» і «кіберзагроза», словники й енциклопедії не оперують універсальними визначеннями згаданих категорій. Завдання статті – проаналізувати основні підходи до дефініції понять у науковій літературі та правових актах. У Законі України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» дано визначення кібербезпеки як «захищеності життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства та держави під час використання кіберпростору, за якої забезпечуються сталий розвиток інформаційного суспільства та цифрового комунікативного середовища, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних і потенційних загроз національній безпеці України в кіберпросторі». Після проведення аналізу наявних визначень Д. Крейген, Н. Дякун-Зіболт і Р. Пьорс запропонували вичерпну універсальну інклюзивну дефініцію: «кібербезпека – це організація і збір ресурсів, процесів і структур, що використовуються для захисту кіберпростору та систем, що використовують кібер-простір, від дій, які розмежовують де-юре і де-факто права власності». Кібербезпека залишається однією з найважливіших і найуразливіших сфер у системі безпеки, що зумовлено відносною новизною та стрімким технологічним розвитком інформаційних мереж. Правове врегулювання діяльності в кіберпросторі є актуальним завданням внутрідержавного та міжнародного права.
Посилання
Computer security. URL: https://www.britannica.com/technology/computer-security (дата звернення: 15.01.2025).
Craigen D., Diakun-Thibault N., Purse R. Defining Cybersecurity. Technology Innovation Management Review. October 2014. Р. 13–21.
Cyberattack. URL: https://www.britannica.com/topic/cyberattack (дата звернення: 15.01.2025).
FM 3.0 Operations. Headquarters, Department of the Army. October 2022. 280 p. Р. 16. URL: https://armypubs.army.mil/epubs/DR_pubs/DR_a/ARN36290-FM_3-0-000-WEB-2.pdf (дата звернення: 15.01.2025).
National Initiative for Cybersecurity Careers and Studies. Explore Terms: A Glossary of Common Cybersecurity Words and Phrases. URL: https://niccs.cisa.gov/cybersecurity-career-resources/vocabulary#letter-c (дата звернення: 15.01.2025).
Furgacz P. Informacyjny wymiar bezpieczeństwa. Zagrożenia i instytucje bezpieczeństwa międzynarodowego. Redakcja naukowa E.Cziomer. Kraków : Oficyna wydawnicza AFM, 2016. S. 143–161.
Про основні засади забезпечення кібербезпеки України : Закон України. Відомості Верховної Ради України. 2017. № 45. Ст. 403. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2163-19#Text (дата звернення: 15.01.2025).