ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД СТАНОВЛЕННЯ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА: МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2312-1815/2024-17-10

Ключові слова:

громадянське суспільство, європейський досвід, повномасштабна війна в Україні, держава

Анотація

У статті досліджується потреба трансформації українського громадянського суспільства. У контексті нинішньої воєнної ситуації в Україні громадянське суспільство слід розглядати не лише як суспільство вільних індивідів, а й як суспільство, побудоване на легітимних (справедливих) відносинах, адже визнання взаємозв’язку між правом і справедливістю є частиною європейської правової традиції. Одним із ключових елементів громадянського суспільства є незалежні, самоврядні інститути, які взаємодіють із державними інститутами і виконують важливу легітимізуючу функцію як усередині суспільства, так і в процесі взаємодії з державними інститутами. Організації громадянського суспільства гарантують непорушність індивідуальних прав громадян, надають громадянам упевненість у власних силах та підтримують громадян і державну владу у протистоянні з ворогом. Організації громадянського суспільства діють на засадах самоврядування в межах Конституції та законів України. Мета статті – проаналізувати європейський досвід розвитку громадянського суспільства; дослідити стан та перспективи розвитку громадянського суспільства в Україні. Для досягнення поставленої мети у статті використовувалися загальнонаукові і специфічні методи дослідження. Для виявлення науково-теоретичних основ громадянського суспільства було використано методи аналізу, теоретичного узагальнення, історичний, науково-аналітичний, систематизації та класифікації. Питання громадянського суспільства в Україні є однією з найбільш обговорюваних і постійно актуалізованих тем не лише в політичному дискурсі та в думках професійних науковців, теоретиків та ідеологів різних політичних поглядів, а й серед багатьох пересічних громадян. Корінь невдач України лежить у нездатності влади комунікувати і співпрацювати з громадянським суспільством, тому найважливішим завданням є створення умов для розвитку громадянського суспільства. Люди, небайдужі до того, що відбувається навколо, повинні мати всі можливості для реалізації своїх благородних прагнень.

Посилання

Войтенко Т. Громадянське суспільство в Україні: аналіз соціального конструювання. Київ, 2002. 368 с.

Дашо Т.Ю. Загальна характеристика поняття «громадянське суспільство» Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Львів, 2006. С. 49–58.

Демчук Н., Кудіна Л. Громадянське суспільство в Україні. Молодіжна альтернатива. Київ, 2014. 57 с.

Громадянське суспільство як здійснення свободи. Центрально-східноєвропейський досвід / за ред. А. Карася. Львів, 1999. 384 с.

Ковальчук С., Пивовар М. Напрямки реформування громадянського суспільства та органів публічної влади в умовах війни в Україні. Аналітично-порівняльне правознавство. Київ, 2022. С. 173–178.

При Верховній Раді України створено «Благодійний фонд «Слава Україні». Голос України. URL: http://www.golos.com.ua/article/357650 (дата звернення: 11.04.2022).

Яблонський В.М., Балакірєва О.М., Бондар Т.В. Про стан розвитку громадянського суспільства в Україні : аналітична доповідь. Київ, 2017. 56 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-08-01