ПОЛІТИЧНА УЧАСТЬ: СУТНІСТЬ ПОНЯТТЯ ТА ФУНКЦІЇ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2312-1815/2024-17-17

Ключові слова:

політична участь, демократія, вибори, громадські об’єднання, влада, суспільство

Анотація

У статті здійснено аналіз поняття політичної участі та її ключових функцій. Зазначено, що активна політична участь громадян є важливим елементом демократичного режиму. Завдяки розвитку інформаційних технологій та глобалізації зростає кількість форм та способів політичної участі. Термін «політична участь» визначається різними способами, включаючи вибори, участь у громадських асоціаціях тощо. Досліджено різні підходи та трактування політичної участі, включаючи її роль у соціальному розвитку та демократизації суспільства. Стаття розглядає концепцію політичної участі, висвітлюючи класичну дефініцію, запропоновану С. Вербою та Н. Наєм. Автори визначають політичну участь як прямий або опосередкований вплив приватних громадян на формування уряду та його діяльність. Зазначено, що ступінь участі залежить від соціальних чинників. Розглянуто еволюцію поглядів на політичну участь, відзначаючи перехід від обмеженого уявлення про участь як голосування на виборах до розширеного вивчення політичної поведінки громадян. Розглянуто концепцію «конвенційної» та «неконвенційної» участі. Висвітлено різні підходи до розуміння автономної та мобілізованої політичної участі, а також вплив соціальних систем на її характер. Стаття розглядає важливість політичної участі у демократичному суспільстві та визначає ключові функції цього явища. Зазначено, що політична участь включає у себе різні форми активності, такі як участь у виборчих процедурах, громадські обговорення та петиції. Зокрема, увага акцентується на ролі політичної участі у сприянні активному громадянству, легітимації влади, формуванню громадської думки та соціалізації громадян. У контексті України вказано на труднощі формування традиції консультацій та взаємодії влади з громадянами. Акцентовано на обмеженнях, які включають пасивність громадян, низький рівень інформованості та відсутність стимулів для представників влади до ефективної взаємодії з громадою. Наголошено на важливості залучення громадських організацій до вирішення соціально-політичних проблем в Україні.

Посилання

Бортніков В. Демократія участі як суспільний феномен. Сучасна українська політика. Політика і політологи про неї. 2018. № 12. С. 334–341.

Єфтєні Н.М. Особливості формування політичної свідомості. Політичне життя. 2019. № 4. С. 66–70.

Косілова О.І. Політична участь як форма реалізації політичних прав: теоретико-правовий дискурс. Вісник НТУУ «КПІ». Політологія. Соціологія. Право. 2021. № 2(50). С. 127–133.

Костельнюк М.М. Політична участь як визначальний чинник демократизації політичного процесу. Politicus. 2019. № 3. С. 32–37.

Кулеба О. Політична участь: суть, різновиди та особливості. Українська національна ідея: реалії та перспективи розвитку. 2010. Вип. 22. С. 65–69.

Янченко А.О. Форми політичної участі: аналітичні підходи до картування партисипації громадян. Політикус. 2021. № 3. С. 94–102.

Conge P.J. The Concept of Political Participation: Toward a Definition. Comparative Politics. 1988. Vol. 20. Issue 2. P. 241–249.

Verba S., Nie N.H. Participation in America: Political Democracy and Social Equality. New York: Harper and Row, 1972. 428 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-08-01