ЛЕКСИЧНО-СТИЛІСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ КЛІКБЕЙТИНГУ (НА МАТЕРІАЛІ ЗАГОЛОВКІВ З ІНДУСТРІЇ КРАСИ)
DOI:
https://doi.org/10.32782/folium/2024.5.15Ключові слова:
клікбейтинг, заголовок, лексично- стилістичні особливості, маніпулятивна стратегія, медіа-комунікації, індустрія красиАнотація
У статті розглядаються лексично-стилістичні особливості клікбейтингу на прикладі заголовків відео з індустрії краси, опублікованих на платформі YouTube. У зв’язку зі зростаючою популярністю соціальних медіа та переходом аудиторії від традиційних ЗМІ до онлайн-контенту, виникає потреба у детальному аналізі інструментів залучення уваги, таких як клікбейтинг. Дослідження базується на аналізі понад 200 заголовків, сформованих на основі тематичних запитів: «beauty tips», «beautiful face» та «beauty industry». Стаття обґрунтовує важливість заголовків як перших елементів, що формують уявлення про зміст контенту, а також висвітлює, як сучасні практики маркетингу використовують маніпулятивні стратегії клікбейтингу для залучення користувачів. Автор аналізує типові характеристики клікбейтингових заголовків, а саме: використання іменників, прикметників, числівників, а також порушення граматичних норм як складову стилістичної стратегії. Результати дослідження свідчать про домінування іменникових сполучень, використання позитивних прикметників та імперативних форм дієслів. Акцент на відомих особистостях та використання числівників також створюють ефект авторитетності та конкретики в заголовках. Крім того, порушення граматичних норм розглядається як засіб спрощення і лаконізації, що підвищує інформативну привабливість заголовків. Таким чином, робота пропонує новий погляд на клікбейтинг як важливий елемент сучасних медіа-комунікацій, визначаючи його вплив на формування очікувань користувачів та сприйняття контенту. Дослідження відкриває нові горизонти для подальших наукових розвідок у галузях лінгвопрагматики та медіакомунікацій.
Посилання
Гусак О. О. Заголовок як інструмент збільшення відвідуваності сайту інтернет-ЗМІ. Держава та регіони. Серія: Соціальні комунікації. 2013. № 2(14). С. 70–73.
Євграфова А. О. Заголовок як актуалізатор текстової інформації. Стиль і текст: зб. Наук. Ст. 2003. № 4. С. 141–149.
Калиниченко А. Заголовок як важливий інструмент привернення уваги до новини в онлайн-ЗМІ. Science Online: International Electronic Scientific Journal. 2018. № 12. URL: https://nauka-online.com/ua/publications/sotsialnyekommunikatsii/2018/12/zagolovok-kak-vazhnyjinstrument-privlecheniya-vnimaniya-knovosti-vonlajn-smi/ (дата звернення: 14.09.2024)
Кухаренко В. А. Інтерпретація тексту: Навчальний посібник для студентів старших курсів факультетів англійської мови. Вінниця, Нова Книга. 2004. 272 с.
Пастернак Тетяна. Прагмалінгвістичні особливості стратегії клікбейтингу у заголовках навчальних відео з ютубу. Studia methodologica. Філологічні студії. № 57. 2024. С. 174–179.
Шевченко С.П. Заголовок у сучасних інтернет-виданнях. Український інформаційний простір: науковий журнал інституту журналістики і міжнародних відносин Київського національного університету культури і мистецтв. 2014. Вип. 2. С. 241–247.
Dor D. On Newspaper Headlines as Relevance Optimizers. Journal of Pragmatics. 2003. Vol. 35 (5). P. 695–721.
Van Dijk Teun. News Analysis: Case Studies of International and National News in the Press. Hillsdale: Lawrence Erlbaum Associates. 1988. 325 p.