ЕКОНОМІЧНА ТЕРМІНОЛОГІЯ ЯК ОБ’ЄКТ ТЕОРІЇ КОМУНІКАЦІЇ (НА МАТЕРІАЛІ АНГЛОМОВНОЇ ГАЛУЗЕВОЇ ПЕРІОДИКИ)

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/folium/2024.4.20

Ключові слова:

економічна термінологія, теорія комунікації, англомовна галузева періодика, текст, галузева субмова, метафоризація

Анотація

Стаття присвячена дослідженню економічної термінології як об’єкту теорії комунікації. Аналіз мовного матеріалу дозволяє авторам стверджувати, що у галузевому тексті економічного дискурсу використовується відповідний мовний код, який є системою певних термінологічних знаків і правил їх використання. У статті з’ясовано, що на успішність такого ділового спілкування як бізнес-комунікації впливає значною мірою подолання труднощів, пов’язаних із декодуванням іншомовної економічної термінології, та врахування особливостей економічних термінів мови-джерела. Отже, з погляду теорії комунікації неабияку актуальність становить вивчення англійської економічної термінології, яка на семантичному рівні виконує функцію адекватності у передачі, декодуванні та розумінні відповідних термінологічних знаків і значень професійного повідомлення. У дослідженні виявлено та проаналізовано терміни англомовного економічного дискурсу галузевої періодики за ознакою частиномовної приналежності. Термінологічна насиченість економічного дискурсу посилює його комунікативне навантаження завдяки різноманітним семантичним процесам, серед яких особливе місце займає метафоризація. У статті висвітлена комунікативна роль метафори в текстах економічного дискурсу, яка тлумачитися авторами як один із засобів реалізації тенденції до експресивності, до постійного оновлення форми з метою нестандартного ефекту, здатного забарвити науковий стиль викладу матеріалу експресивно-оціночними характеристиками. На основі досліджуваного матеріалу доведено, що специфіка метафоричного вживання термінів полягає у виконанні ними особливої комунікативну функції – посилення прагматичного ефекту текстів економічного дискурсу. Субстантивні та дієслівні метафори, фразеологізми, побудовані на базі метафоричного переносу, розгорнуті метафори роблять тексти економічних видань привабливими не тільки для економістів, а й для читачів, які не є фахівцями у сфері економіки, а економічний дискурс збагачується новими значеннями і термінами, які дають змогу посилювати прагматичний ефект таких текстів, поглиблювати їхнє комунікативне навантаження у процесі обміну професійною інформацією між адресантом і реципієнтом.

Посилання

Бацевич Ф. С. Основи комунікативної лінгвістики. К.: Академія, 2004. 342 с.

Бєлозьоров М. В. Нова економічна лексика і термінологія англійської мови. Вісник Запорізького державного університету. Філологічні науки. 2001. № 3. С. 28–34.

Гаврилів Т. Текст між культурами: перекладознавчі студії. Київ: Критика, 2005. 198 с.

Голубовська І. О. та ін. Термінологічна варіативність: підходи до вивчення. Лінгвістика ХХІ століття. Київ. 2016. С. 3–22. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/linds_2016_2016_3.

Грицьків А. В. Міжсистемна взаємодія як чинник термінотворення (на прикладі англомовних фінансових термінів): автореф. дис. … канд. філол. наук : 10.02.04 -- германські мови; ЛНУ ім. І. Франка. Львів, 2019. 20 с.

Д’яков А. С., Кияк Т. Р., Куделько З. Б. Основи термінотворення: семантичні та соціолінгвістичні аспекти. Київ : Вид. дім «КМ Academia», 2000. 216 с.

Зернецька О.В. Глобальний розвиток систем масової комунікації і міжнародні відносини. К.: Освіта, 1999. 351 с

Краснопольська Н. Л. Термінологізація та детермінологізація в українській терміносистемі менеджменту. Записки з українського мовознавства. 2010. № 23. С. 32–40.

Куделько З. Б. Словотворчі моделі термінів ринкової економіки : матеріали 6-ї міжн. конф. “Проблеми української термінології”. Львів, 2000. С. 361–362

Москаленко А.З., Губерський Л.В., Іванов В.Ф., Вергун В.А. Масова комунікація: підручник. К.: Либідь, 1997. 216 с.

Непийвода Н. Ф. Детермінологізація як результат взаємодії загальнолітературної та термінологічної лексики: дис... канд. філол. наук: 10.02.02 – українська мова; КНУ ім. Т. Шевченка. Київ, 2018. 167 с.

Почепцов Г. Г. Теорія комунікації. К.: Видавничий центр “Київський університет”, 1999. 308 c.

Селіванова О. О. Сучасна лінгвістика: напрями та проблеми. Полтава: Довкілля-К, 2008. 711 c.

Brown G., Yule G. Discourse Analysis. Cambridge: Cambridge University Press, 1996. 288 p.

Dance F. The Concept of Communication. Journal of Communication. 1990. № 20. P. 201-210.

Dijk van T.A. Studies in the Pragmatics of Discourse. The Hague: Mouton de Gruyter, 1982. 331 p.

Museanu E. Economic terminology – new perspectives. European Scientific Journal. № 1. P. 253–257. URL: http://eujournal.org/index.php/esj/article/viewFile/1254/1263

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-14

Номер

Розділ

Статті